DOTAZ:
"Dobrý den,
ráda bych u vás tátovi koupila břitvu. Bohužel vůbec nevím jakou. Mně se vzhledově líbila například Břitva 6/8 Gold Dollar W51. Otec se břitvou neholí, ale po přeměně v Barber shopu už si koupil nový strojek a štve ho, že si tak pěkně nezarovná tváře.
Bylo by možné mu u vás koupit Poukaz a on by si pak sám vybral popřípadě doplatil?
Děkuji,
Veronika"
ODPOVĚĎ:
Dobrý den, paní Veroniko,
v barber shopu neholí břitvou, nýbrž šavetou. To je takový nádstavec ve tvaru břitvy, do kterého se vloží napůl zlomená žiletka a po použití se vyhodí. Jednoduché.
Holení břitvou oproti tomu není až tak primitívní záležitost v tom smyslu, že koupíte břitvu a je vystaráno. Nechci Vás zklamat, ale je to malinko složitější. Pro základní představu se podívejte, prosím, sem: https://www.ostrebritvy.cz/set-pro-zacinajici-britevniky/. O břitvu se také musí břitevník starat: https://www.ostrebritvy.cz/poradna/spravna-pece-o-britvu/
Věřím, že táta speciální kosmetiku nepotřebuje, ale jestli používá pěnu ve spreji namísto holícího mýdla, není to na břitvu, jestli nepoužívá holící štětku, není to na břitvu a jestli nemá řemen, neudrží břitvu ostrou. Oholí se dvakrát, možná třikrát a tím ostrost břitvy končí, podívejte se na toto: https://www.ostrebritvy.cz/obtahovaci-remeny/ a toto: https://www.ostrebritvy.cz/poradna/jak-obtahovat-britvu-na-remeni/. .
Navíc jste si vybrala polodutou břitvu, která je na první holení normálních vousů dostačující, i když Vašemu otci by na první holení slušela daleko víc břitva čtvrtdutá až klínová, na druhé polodutá a na finální holení dohladka břitva dutá. Polodutou se oholí každý, ale nikdy ne dohladka. Podívejte se sem, prosím: https://www.ostrebritvy.cz/poradna/vyber-britvy/ a jak se holím já: https://www.ostrebritvy.cz/blog-britevnika/tak-se-holim-britvou-ja/ .
Holení břitvou není nic náročného, ale zase až tak jednoduchá a bezduchá činnost, jak si kde kdo myslí, to přece jenom není. Proto také byly v minulosti oficíny a v nich holiči, kteří to uměli a jejich učni se to od nich roky učili. Tato holičství začínala mizet poté, co ve třicátých letech minulého století King Camp Gillette zdokonalil žiletky a chlapi se tak mohli začít holit sami.
Takže bych nedoporučoval pro tátu dárek pouze v podobě kvalitní břitvy, počáteční radost by vystřídalo zklamání, které by potom mohlo přijít. Podívejte se na výše uvedené stránky spolu a pak se rozhodněte zda do toho jít a třeba se mě znovu zeptejte, rád poradím, vysvětlím. Nepočítejte ovšem s tím, že si na pořízení břitvy pro holení "nafurt" vystačíte s tisícikorunou, spíše počítejte s částkou třikrát až pětkrát vyšší.
Uvědomuji si, že tímto přístupem možná přicházím o zákazníka, ale nechci být nefér. Je mi daleko příjemnější, když se ke mně břitevníci vrací ať už pro radu, anebo s tupou břitvou k nabroušení. Holit se břitvou také vyžaduje kdejakou finesu a kolikrát si s muži koresponduji i půl roku.
.
Co se týče poukazů: na nějaké poukazy nehraji, jsou to zbytečné náklady, které by se nakonec stejně musely promítnou v cenách; když složíte zálohu, odečtu ji kupujícímu z celkové ceny, v tom problém nevidím.
Předesílám, že holení břitvou bývá pro skutečné břitevníky - na rozdíl například od manželství - rozhodnutí na zbytek života. Kdo se naučí holit se ostrou břitvou, necukne. Cena výbavy tomu ovšem odpovídá.
Kdo se totiž oholí tupou břitvou, dořezaný, bolavý a zklamaný břitvu po prvním holení složí do zrcadla v koupelně a za dva roky ji rezavou vyhodí.
A to je věčná škoda!
Břitevník Josef
PS Veronika se už neozvala.